Jste na dovolené v exotické zemi, obklopeni neznámými zvuky a vůněmi. Užíváte si ruch velkoměsta, když vtom zvednete hlavu a uvědomíte si, že ten známý orientační bod, podle kterého jste se řídili, je pryč. Panika začíná pomalu stoupat. Nebo se otočíte promluvit na své dítě a zjistíte, že tam, kde ještě před chvílí stálo, je teď jen prázdný prostor. Ztráta peněženky v zahraničí je sice nepříjemná, ale co když ztratíte sami sebe, nebo ještě hůř, svého blízkého? Pocit bezmoci a strachu může být ochromující, zvlášť když nerozumíte ani slovu místního jazyka. Ale nebojte se! Připravili jsme pro vás pár tipů, jak se zachovat v takové situaci a co dělat, abyste se z ní dostali.
Když se ztratí děti 👨👩👧👦
Pro rodiče je ztráta dítěte noční můra. Je ale důležité zachovat klid a být připraveni.
🏷️ Identifikační cedulka nebo náramek: Tohle je absolutní základ! Než vyrazíte, pořiďte dětem cedulku nebo náramek s vašimi kontaktními informacemi. Kromě vašeho jména a telefonního čísla nezapomeňte uvést i kontakty na někoho dalšího z rodiny nebo přátel, ideálně s mezinárodní předvolbou. Pro jistotu můžete přidat i zemi, odkud pocházíte (např. CZE nebo Czech Republic), což usnadní situaci, pokud se o vás pokusí kontaktovat někdo, kdo vám pomůže.
📍 Domluvené místo setkání: Než se vrhnete do objevování, domluvte si s dětmi jasné a konkrétní místo setkání pro případ, že byste se ztratili. Vyberte něco snadno rozpoznatelného – může to být výrazná socha, vstup do známého obchodu, nebo třeba specifický vchod do metra. Ujistěte se, že dítě ví, kde se toto místo nachází a jak se k němu dostat, pokud je to možné.
👮 Upozornění na uniformu: Naučte své děti, že pokud se ztratí, mají vyhledat osobu v uniformě. To může být policista, pracovník letiště, vlakového nádraží, nebo třeba strážce v muzeu. Tito lidé jsou školeni na pomoc a obvykle mají postupy pro řešení takových situací. Pokud v dohledné době nevidí uniformu, ať osloví někoho, kdo má malé dítě, nebo vypadá důvěryhodně (např. rodina s dětmi). Vysvětlete jim, že se nemají bát požádat o pomoc.
🗣️ Základní fráze: Naučte děti pár jednoduchých, ale klíčových frází v místním jazyce. Postačí něco jako „Ztratil/a jsem se“ (např. anglicky „I’m lost“) a „Potřebuji pomoct“ (např. anglicky „I need help“). I když jich umí jen pár, může to v krizové situaci velmi pomoci.
Když se ztratíte vy sami (a neumíte místní jazyk) 🧭
Ztratit se v cizí zemi, kde nerozumíte ani slovo, může být děsivé a velmi frustrující. Ale nezoufejte! I v takové situaci existují efektivní kroky.
🛑 Zastavte se a zhluboka se nadechněte: Tohle je ten nejdůležitější první krok. Pocit paniky je přirozený, ale nepomůže vám. Zachovejte klid. Zastavte se, opřete se o zeď, zavřete oči, zhluboka se nadechněte a zkuste se zorientovat. Rozhlédněte se kolem sebe – nevidíte něco, co byste poznali?
🗺️ Mapa a kompas (nebo offline mapy): Máte u sebe mapu? Ať už papírovou, nebo digitální v telefonu. Pokud máte v telefonu stažené offline mapy (např. Google Maps, Maps.me nebo Sygic Travel), jste ve velké výhodě! Můžete se zkusit zorientovat podle okolních památek, ulic nebo třeba podle směru, kterým jste šli. I když nemáte připojení k internetu, GPS vám obvykle funguje, takže uvidíte svou polohu.
🆘 Základní fráze a překladač: Před cestou si do telefonu stáhněte offline překladač (např. Google Překladač) a mějte v něm připravené základní fráze v místním jazyce. Patří sem: „Kde je [název hotelu/památky]?“, „Potřebuji pomoc“, „Ztratil jsem se“, „Mluvíte anglicky/česky?“. Tyto fráze si klidně můžete i opsat na papírek pro případ, že se vybije telefon.
👥 Nebojte se požádat o pomoc: Většina lidí je ochotná pomoci, i když nemluvíte stejným jazykem. Zkuste někoho oslovit s úsměvem a ukázat mu na mapě, kam se potřebujete dostat, nebo použijte překladač v telefonu. Můžete se zeptat například na „police station“ (policejní stanice) nebo „tourist information“ (turistické informace), kde vám určitě poradí.
🏨 Název hotelu: Vždy, opravdu vždy, mějte u sebe kartičku s názvem a adresou vašeho hotelu (ideálně napsanou i v místním jazyce). Můžete ji jednoduše ukázat taxikáři, nebo komukoli, kdo vám pomůže s navigací. Bude to mnohem rychlejší a efektivnější, než se snažit název hotelu vysvětlit.
📱 Nabijte si telefon: V dnešní době je telefon váš nejlepší přítel na cestách pro navigaci, komunikaci a překladače. Proto se vždy ujistěte, že máte dostatečně nabitý telefon a ideálně s sebou noste i powerbanku. V krizové situaci se vám každé procento baterie bude hodit.
Cestování má být dobrodružství, ale je dobré být připraven na všechno. S trochou přípravy a klidnou hlavou zvládnete i takovou nepříjemnou situaci a budete si moct i nadále užívat krásy zahraničí.